Przejdź do treści
Wydarzenia

Jury główne

MARIA ZMARZ-KOCZANOWICZ 

Autorka kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, w większości z nich była również autorką scenariusza. Ma w swoim dorobku spektakle Teatru Telewizji  i jeden film fabularny. Absolwentka malarstwa na ASP we Wrocławiu, a także reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji UŚ w Katowicach. Jest profesorem w Szkole Filmowej w Łodzi, w której wykłada.

W ostatnich latach zrealizowała następujące filmy: „Michnik – bądź realistą, chciej niemożliwego” 2014, „Gruba” – Złote Grona na Festiwalu w Łagowie, nagroda na Festiwalu „Człowiek w Zagrożeniu”, „ Notatki z życia – Edward Żebrowski” – nagroda za montaż na Krakowskim Festiwalu Filmowym, nagroda na Festiwalu „Człowiek w Zagrożeniu”2018, „Guczo” 2020 – Złote Grona na Festiwalu w Łagowie i nominacja do Polskich Nagród Filmowych Orły.  Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca ’68”.

ŁUKASZ GRZEGORZEK

Reżyser i scenarzysta. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW. Były tenisista – kilkukrotny medalista mistrzostw Polski w tenisie ziemnym. Jego pełnometrażowy debiut fabularny „Kamper” miał premierę na MFF w Karlowych Warach w 2016 r., otrzymał m.in. Discovery Award na festiwalu Raindance w Londynie czy nagrodę publiczności na Sopot Film Festival.  Jego drugi film „Córka trenera” otwierał festiwal Nowe Horyzonty we Wrocławiu w 2018 r., otrzymał nagrodę publiczności na Forum Kina Europejskiego Cinergia oraz uznany został najlepszym filmem młodzieżowym na Cottbus Film Festival. 

Trzeci film „Moje wspaniałe życie” zdobył Nagrodę za Reżyserię na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i był nominowany w pięciu kategoriach do Polskich Nagród Filmowych Orły 2022.  Wyreżyserował również dziesiątki teledysków i reklam. Realizując filmy, stara się być uważny i szczery.

PIOTR DOMALEWSKI

Reżyser, scenarzysta, aktor, dramaturg. Urodzony w Łomży w 1983 r. Według portalu Filmpolski.pl  laureat 67 nagród za filmy krótko- i pełnometrażowe. Na dużym ekranie zadebiutował filmem „Cicha Noc”, który przyniósł mu Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz 10 nagród Polskiej Akademii Filmowej Orły. Jego drugi film „Jak najdalej stąd” miał premierę na festiwalu klasy A w San Sebastian.

Ponadto zdobył ponad dwadzieścia nagród na festiwalach międzynarodowych m.in. w Arras, Le Mons, Pekinie, Delhi, Cottbus, Berlinie. Od 2019 r. współpracuje z portalem streamingowym Netflix, dla którego napisał i wyreżyserował serial „Sexify”, który był najczęściej oglądanym serialem na świecie w maju 2021 r. Kolejnym projektem we współpracy z Netflix była fabuła „Hiacynt”, która mimo ograniczonej dystrybucji festiwalowej (wyłącznie terytorium Polski) zdobyła trzy nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Grand Prix w Konkursie Polskim na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Jest autorem i współautorem seriali „Bezwstydni” (Canal +), „Mały Zgon” (Canal +) a także kilku sztuk teatralnych, z których trzy doczekały się realizacji w ramach Teatru Telewizji. Doświadczenie zawodowe i artystyczne w dziedzinie scenariopisarstwa zdobywał w ramach programów festiwali Les Arcs Film Festival, Karlovy Vary International Film Festival, Cottbus Film Festiwal a także międzynarodowego programu ScripTeast. Jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji UŚ na kierunku reżyseria filmowa a obecnie wykładowcą na tym wydziale. 

ŁUKASZ MACIEJEWSKI

Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, historyk kina, wykładowca akademicki, dyrektor i kurator festiwali, autor książek. Dyrektor artystyczny festiwali Kino na Granicy w Cieszynie oraz Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim, kurator programowy festiwalu Tofifest w Toruniu. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych „Fipresci” oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych. Laureat medalu „Polonia Minor” za zasługi dla kultury w Małopolsce oraz orderu „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za budowanie mostów kulturowej przyjaźni pomiędzy Polakami, Czechami i Słowakami.

Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowym w Łodzi (za osiągnięcia pedagogiczne czterokrotnie wyróżniony Nagrodą Rektora pierwszego stopnia), członek Rady Programowej AMA Film Academy. Członek kapituły „Paszportów Polityki” oraz Nagrody im. Stefana Treugutta dla najlepszego Teatru Telewizji, ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, kurator filmowy Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie. Laureat wielu nagród i wyróżnień: dwukrotny laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (pięciokrotnie nominowany do tej nagrody), laureat „Złotej Róży”, statuetki „Uskrzydlonego”, „Dziennikarskiej Weny”, „ArtKciuka”, pięciokrotnie nominowany do tytułu „Człowieka Roku Małopolski” w kategorii kultura. Publikuje w „Kalejdoskopie Kultury”, „Krakowie”, „Teatrze”, „Magazynie ZAIKS”, „Nowym Napisie”, „Newsweeku”, „Jazz Forum”. Stały komentator „Nowego Tygodnika Kulturalnego” oraz „Aktualności Filmowych” Canal Plus. Doradca programowy Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, współpracownik m.in. Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu, Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Moderator i współorganizator blisko tysiąca festiwali i przeglądów filmowych w Polsce i w Europie. Juror kilkudziesięciu festiwali filmowych, m.in. w Rabacie, Montrealu, Karlowych Warach, Podgoricy, Agadirze, Skopje, Cottbus, Austin i Pusanie. Autor lub współautor kilkudziesięciu książek, m.in.: „Przygoda myśli. Rozmowy obok filmu” (2009), „Wszystko jest lekko dziwne. Jerzy Radziwiłowicz w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim” (2012), „Aktorki. Spotkania” (2012), „Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim” (2013), „Aktorki. Portrety” (2015), „Aktorki. Odkrycia” (2017), „Krystian Lupa, Łukasz Maciejewski, Koniec świata wartości. The end of the world of values” (2017), „Wpadnij, to pogadamy… Rozmowy Łukasza Maciejewskiego z Krzysztofem Orzechowskim” (2020).

KRZYSZTOF MAJCHRZAK

 Jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów filmowych i teatralnych, znany z licznych kreacji w filmach Jana Jakuba Kolskiego, Piotra Szulkina i Witolda Leszczyńskiego; również muzyk koncertujący z kwartetem jazzowym A-2, wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej.

Studiował wokalistykę i pedagogikę w PWSM w Łodzi, później rozpoczął studia aktorskie w tamtejszej PWSFTViT, by ostatecznie dyplom zrobić w warszawskiej PWST w 1974 r. Po studiach, w latach 1974-1975 występował w Teatrze Narodowym, przez 16 kolejnych lat należał do zespołu warszawskiego Teatru Powszechnego, następnie warszawskiego Teatru Studio. Debiutował jeszcze na studiach w 1970 r., a dziewięć lat później wystąpił w pierwszej głównej roli filmowej u Filipa Bajona w „Arii dla atlety”, która okazała się przełomem. Niezapomnianą kreację stworzył w „Konopielce” Witolda leszczyńskiego (1981 r.). Z tym reżyserem spotkał się jeszcze na planie „Siekierezady” (1985 r.). Druga połowa lat 90. to okres intensywnej i owocnej współpracy z Janem Jakubem Kolskim. Wyjątkowym momentem na jego artystycznej drodze było spotkanie z Davidem Lynchem przy filmie „Inland Empire” (2006 r.), gdzie aktor wcielił się w postać Fantoma.

Wielokrotnie nagradzany, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni („Cudowne miejsce” 1994 r., „Historia kina w Popielawach” 1998 r., „Pornografia” 2003 r.).

W 2016 r. zagrał główną rolę w filmie J.J. Kolskiego „Las 4 rano”, do którego także współtworzył scenariusz.

  • 2014 – Srebrny Medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze,
  • 2016 – Złoty Glan – nagroda przyznawana twórcom niezależnym, którzy przeciwstawiają się modom i trendom, dominującym w kulturze popularnej.
  • 2021 – Złoty Anioł za niepokorność twórczą na 19. MFF Tofifest