Przejdź do treści

ZESPÓŁ SELEKCYJNY 68. OKFA

Daria Kopiec

fot. Agnieszka Cytacka

Reżyserka filmowa i teatralna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej,Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim, specjalizacja: Animacja i filmowe efekty specjalne (2003/2009) oraz Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale reżyserii (2014/2020). Stażystka École Nationale Supérieure des Arts Visuels La Cambre w Brukseli na wydziale Film Animowany (2006/2007). Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Uczestniczka programu Berlinale Talents Campus (2017). Rezydentka w Międzynarodowym Instytucie Teatru Lalek w Charleville – Mézières we Francji (2014). Jest niezależną artystką, współpracującą z różnymi instytucjami kultury, wielokrotną stypendystką. W swojej pracy zawodowej łączy pasję do filmu i teatru. Reżyseruje na scenach teatralnych w całej Polsce (m.in. głośny i nagradzany spektakl „Zakonnice odchodzą po cichu”, spektakl tv „Sprawa Rity G.”). Jej animacja „Własne śmieci” w 2020 i 2021 została doceniona na festiwalach w Krakowie, Koszalinie, Nowej Soli, Białymstoku, Jeleniej Górze czy w Austin i Mariborze.

Magdalena Wleklik

Scenarzystka filmowa i radiowa, dramatopisarka, reżyserka. W swojej twórczości porusza wrażliwe społecznie tematy, np. muzułmanów napływających na kontynent europejski w scenariuszu filmu „Kim jesteś” czy historii terroryzmu w dramacie „Władcy”. Spektakl zdobył Buławę Hetmańską na 42. Zamojskim Lecie Teatralnym. Jej filmy miały pokazy na wielu festiwalach w kraju i za granicą, m.in. MFF w Cannes, RIFF w Rzymie, Camerimage, FPFF w Gdyni. Za całokształt twórczości związanej z II wojną światową otrzymała medal 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Ukończyła Scenariopisarstwo na Wydziale Reżyserii, a później Realizację Tv na Wydziale Operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Wykładowczyni warsztatów scenariopisarskich w Instytucie Badań Literackich PAN. Członkini Zarządu Koła Scenarzystów Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Współtwórczyni Biblioteki Scenariuszy Filmowych. Laureatka artSkrypt 2021.

Strona autorki: wleklik.com

Andrzej Przeździecki

Urodzony w Warszawie w roku 1962. Studiował filologię germańską na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie kontynuował studia z literatury i historii Niemiec w Pädagogische Hochschule w Magdeburgu i na Uniwersytecie w Hanowerze.  Pierwszy kontakt z kinem niezależnym to współpraca z organizatorami festiwalu OKFA w Koninie. Następnie praca podczas festiwali UNICA w Warszawie(2003) i w Gdańsku(2009). Przez wiele lat ścisła współpraca z festiwalem kina niezależnego w Berlinie „Fenster zum Osten” i jego kontynuatorem „Nachbarn bei Freunden”. Członek Jury festiwali kina niezależnego w Senftenbergu (Niemcy), Chersonie (Ukraina), Kędzierzynie-Koźlu „Publicystyka”, Oświęcimiu „Kochać człowieka”. W roku 2018 wybrany do Zarządu UNICA (Union Internationale du Cinema, a w 2021 wybrany na wiceprzewodniczącego tej Światowej Unii Kina Niezależnego.